Genleşme Tankı - Genleşme Tankları

Genleşme Tankı Fiyatları

wave

Genleşme Tankları

Genleşme Tankı

Genleşme Tankı

Genleşme Tankı Modelleri

Genleşme Tankı Nedir ?

Genleşme tankı, kapalı bir sıvı sistemine bağlı olan ve sıcaklık değişimleri veya basınç artışları nedeniyle sıvının hacmindeki değişimleri karşılayan bir cihazdır. Bu tanklar, birçok endüstriyel ve evsel uygulamada kullanılır.

Genleşme tankları, çoğunlukla sıcak su ve ısıtma sistemleri için kullanılır. Bu sistemlerde, suyun sıcaklığı arttığında genişler ve basıncı artar. Genleşme tankı, sıvının hacmindeki artışa izin vererek basıncın düşmesini ve sistemin güvenli bir şekilde çalışmasını sağlar. Benzer şekilde, sıvının soğuması durumunda da hacim küçülür ve genleşme tankı, sistemdeki negatif basınçları telafi etmek için sıvıyı salar.

Genleşme tankları, metal veya plastikten yapılmış kapalı bir silindirik tanktan oluşur. Tankın içinde, sıvının genleştiğinde veya söndüğünde yer açmak için bir hava boşluğu bulunur. Tankın içindeki hava basıncı, sıcaklık değişiklikleri veya basınç artışları ile birlikte değişebilir. Genleşme tankı, genellikle bir boru sistemi ile ana sıvı sistemi arasında yer alır.
Genleşme tankları, doğru boyutlandırma ve yerleştirme ile sıcak su ve ısıtma sistemlerinde çok yararlıdır. Bu cihazların seçimi, kullanılacak sıvının özelliklerine, sistemdeki maksimum basınca, sıcaklık değişimlerine ve diğer faktörlere bağlıdır.